Región severného Spiša poskytuje vynikajúce podmienky na rozvoj cestovného ruchu. Klimatické a prírodné danosti vytvárajú predpoklady pre rozvíjanie športových aktivít, z ktorých prioritu má turistika.
Počiatky organizovanej turistiky v regióne Stará Ľubovňa spadajú do obdobia druhej polovici 20. storočia. Vtedy pod vedením nestorov ľubovnianskej turistiky (MVDr. Štefko, Ing. Ištván, Bonk, Fiamčík) začína vyrastať terajšia generácia turistov, ktorá nadviazala na bohaté tradície a skúsenosti svojich predchodcov. Pokračuje v ich šľapajach a novými prístupmi sa úspešne podieľa na rozvoji turistického hnutia v regióne.
V súčasnosti v okrese Stará Ľubovňa sa pravidelnej turistickej činnosti venujú tri turistické odbory z približne 200 člennou turistickou základňou.
Turistická činnosť v odboroch je predovšetkým zameraná na pešiu turistiku, lyžiarsku, vysokohorskú a cykloturistiku. Medzi najaktívnejšiu a najpočetnejšiu skupinu patria peší turisti. Využívajú blízke i vzdialené lokality. V poslednom období náš klub prešiel na spoznávanie turistických trás na rôznych miestach. To znamená, že postupne upúšťame od pravidelne sa opakujúcich podujatí v okrese.
Významnú úlohu v našom regióne plní lyžiarska turistika. Veľmi dobré snehové podmienky počas niekoľkých mesiacov lákajú do prírody na náročné i menej náročné terény mnohých turistov. Tu ostávame pri tradične opakujúcich sa podujatiach ako je Zimný prejazd Spišskou Magurou a Pieninami, Prejazd Ľubovnianskou vrchovinou. Sú trvalo zapísané v záznamoch mnohých turistov.
Blízkosť Vysokých Tatier podmieňuje aktivitu vysokohorských turistov. Najviac navštevované podujatie je Tatranské všeličo a Bežkami aj pešo na Chatu pri Zelenom plese.
Aj cykloturistika zapustila hlboké korene a je príjemným spestrením našej činnosti. Každý rok stúpa záujem o cykloturistiku aj keď sa skupina nadšencov rozdelila na klsické bicykle a e-bicykle. Takmer všetky podujatia, ktoré pripravujú jednotlivé odbory majú otvorený charakter, to znamená, že sú prístupne aj pre neorganizovaných turistov.
Tak ako na celom Slovensku, tak aj v našom klube viazne výchova a príprava mladých adeptov turistiky. Nie žeby sme to nechceli podporiť, ale akosi sa doba zmenila na počítačovú a záujem od mladých upadá.
Okrem spomínaných aktivít sa pravidelne zúčastňujeme turistický zrazov a rôznych podujatí v iných regiónov Slovenska.
O tom, že činnosť turistiky je v regióne na dobrej úrovni svedčí aj fakt, že Klub slovenských turistov za posledné roky pridelil organizovanie celoslovenkých zrazov (zimný, letný a cyklozraz) práve našej regionálnej rade KST.
Turistická verejnosť sa môže po turistických chodníkov pohybovať bezpečne, bez rizika zablúdenia. Stará sa o nich značkárska skupina, ktorá pravidelne udržiava turistické chodníky v dĺžke 220 km, obnovuje značky a smerovky, aby vaše plány boli vždy spoľahlivo naplnené. Patrí im veľká vďaka.
Na medzinárodnom poli aktívne spolupracujeme s turistami z poľského mesta Mielec. Výsledkom je dlhoročná spolupráca, ktorá sa prejavuje účasťou poľských turistov na niektorých našich podujatiach. Naopak mi sa zúčastňujeme ich viacdňového významného stretnutia (Rajd Przyjaźni Bieszczadzkich) v národnom parku Bieščady na poľsko-slovensko-ukrajinskom pohraničí.
Aj keď je región okresu Stará Ľubovňa pomerne malý stretáva sa tu pomerne dosť turistických zaujímavosti, pre ktoré sa tu oplatí prísť. Prírodne krásy tohto mikroregiónu pozná nejeden aktívny znalec turistiky či výletník. Aj touto formou Vám chceme priblížiť naše aktivity. Radi Vás vítame na našej www stránke, ešte radšej sa s Vami stretneme v prírode, lebo ako povedal Horácius „Treba žiť v súlade s prírodou".